Студијски програм географија
Студиј географије има једну од најдужих традиција развоја на Универзитету у Бањој Луци – период од пола вијека. Почело је (сада већ давне) академске 1969/70. године на Педагошкoј академији у Бањој Луци у оквиру двопредметног студија историје и географије. Након трансформације Педагошке академије у Филозофски факултет 1994/95. године, основан је и самостални Одсјек за географију. Кад је академске 1996/97. године формиран Природно-математички факултет, студиј географије постао је један од стубова изучавања природних и математичких наука.
У протеклом периоду у оквиру Студијског програма географија постојали су различити студијски смјерови чија је основа географска наука: Географија – етнологија, Географија и историја, Географија – туризам, Туризмологија, Географија – демографија и Демографија. Оснивање наведених смјерова било је у складу с недостатком стручних кадрова и потребама развоја институција и привреде Републике Српске. Tренутно на првом циклусу (основне студије) Студијског програма географија постоје три смјера:
Наставни план и програм конципиран је у складу са захтјевима савремене географске науке и потреба праксе. Настава се обавља кроз предавања, вјежбе, стручну праксу и теренски рад, који припремају студенте за упознавање природне основе и веза с другим природним наукама. У склопу теренске наставе обилазе се одређени терени и обрађују наставне јединице у складу са наставним програмима предмета везане за саму теренску наставу.
Након завршетка првог циклуса студент стиче право уписа на други циклус. Tренутно на другом циклусу (мастер студије) Студијског програма географија постоје два смјера:
Процес наставе организован је кроз рад четири катедре:
Како Студијски програм географија егзистира од самог почетка оснивања Факултета, с поносом можемо истаћи да је потпуна покривености наставе властитим наставним особљем, тако да више немамо гостујућих наставника.
Руководилац Студијског програма географија је проф. др Александра Петрашевић.
Наставници и сарадници Студијског програма географија, поред извођења наставног процеса, обавезни су да раде на научно-истраживачком плану, што им је омогућило да објаве велики број научних и стручних радова у бројним домаћим и иностраним часописима, да учествују на домаћим и иностраним конгресима, симпозијумима, савјетовањима, конференцијама и др. Резултат тога рада је велики број објављених научних и стручних радова, као и научних монографија, које је издало наше Географско друштво Републике Српске – ГДРС.