+387/51/319142

geografija@pmf.unibl.org

+387/51/319142

geografija@pmf.unibl.org


Студијски програм географија

PMF-cirilica-plava-Copy

Студијски програм географија

Пријемни испит 

 

Основне студије – први циклус студија

 

Услови уписа на основне студије су: завршено средње образовање у четворогодишњем трајању и положен пријемни испит. Кандидати бирају један од понуђених смјерова (Наставни смјер, ГИС или Туризмологија). На основу успјеха у претходном школовању и успјеха на пријемном испиту формира се ранг-листа пријављених кандидата.

 

Пријемни испит на Наставном смјеру се полаже из географије и српског језика, на Смјеру ГИС из географије и информатике, a на смјеру Туризмологија само из географије.

 

На пријемном испиту кандидати могу максимално освојити 50 бодова (Наставни смјер – 40 из географије и 10 из српског језика; ГИС – 30 бодова из географије и 20 из информатике; Туризмологија – 50 бодова из географије), а неопходни минимум за полагање пријемног испита је укупно 15 бодова из оба предмета, на Наставном смјеру и ГИС-у или минимално 15 бодова из географије на Туризмологији.

 

Испит обухвата програмске садржаје који су изучавани у средњој школи у четворогодишњем трајању (гимназијски програм).

На студијском програму се не организује припремна настава за пријемни испит, али се кандидати могу спремати користећи скрипту Питања и задаци за полагање пријемног испита из географије коју можете преузети ОВДЈЕ. Скрипту Питања и задаци за припрему и полагање квалификационог испита из информатике можете преузети ОВДЈЕ. За све додатне информације и консултације кандидати се могу јавити на мејл Студијског програма geografija@pmf.unibl.org.

 

 

Мастер студије – други циклус студија

 

Услов уписа на мастер студије Општег смјера јесте завршен први циклус Студија географије, општи или наставни смјер (са укупно остварених 240 ECTS бодова).

 

Други циклус студија могу уписати и студенти сродних студијских програма чији се наставни план и програм подудара 70% са основним студијима географије. Студенти се уписују на основу успјеха на првом циклусу и резултата пријемног испита, а ранг-листа се прави на основу збира просјечне оцјене на првом циклусу студирања и резултата пријемног испита. Пријемни испит се полаже из географије који носи 40 бодова и енглеског језика 10 бодова.

 

Услови уписа на мастер студије ГИС-а је завршен први циклус Студија географије, општи и наставни смјер (са укупно остварених 240 ECTS бодова). Други циклус студија могу уписати и студенти сродних студијских програма или студијских програма у чији домен улазе просторна истраживања, просторне анализе и развој алата за просторна истраживања (са остварених минимално 240 ECTS бодова).

 

Мастер студиј конципиран је тако да студенти, са сродних студијских програма, који нису завршили Студиј географије, кроз полагање разлике предмета или кроз реализацију основних и изборних предмета имају могућност усвојити основна знања у домену геопросторних истраживања, геосистема и ГИС основа за несметан завршетак мастер студија из ГИС-а. Студијски програми са којих је могуће извршити упис предложеног мастер студија могу бити из области: просторног планирања, екологије, геодезије, шумарства, пољопривреде, економије и информатике. Пријемни испит се полаже из познавања основа ГИС-а који носи 40 бодова и енглеског језика 10 бодова.

 

У случају пријаве кандидата са студијских програма ван Студијског програма географије Комисија која се формира за пријем кандидата разматра све пријаве посебно, те доноси одлуку о испуњености услова за упис, уз предлагање потребних предмета са основног студија географије као разлике предмета. Уколико потенцијални кандидати са сродних студијских програма нису имали предмет из области ГИС-а, обавезно морају одслушати и положити Основе ГИС-а који се реализује на основном студију географије на Студијском програму географије.

Студенти се уписују на основу успјеха на првом циклусу и положеног пријемног испита, на основу чега се формира јединствена ранг листа кандидата за упис на други циклус.

 

 

Информације о полагању пријемног испита:

 

  • кандидати на пријемни испит треба да понесу идентификациони документ и да га покажу на захтјев дежурног;
  • кандидати морају да се потпишу на све папире које предају;
  • кандидати рјешавају задатке на папирима које добијају на почетку пријемног испита;
  • у случају да кандидат установи да је заокружио погрешан одговор и жели да промијени избор одговора, дужан је да о томе обавијести дежурног наставника или сарадника;
  • без обзира на то да ли је кандидат задовољан својим радом или не, предаја рада је обавезна;
  • на пријемном испиту није дозвољена употреба било каквих помоћних средстава;
  • није дозвољен излазак из просторије гдје се одржава пријемни испит прије завршетка испита без одобрења дежурног;
  • свако нарушавање регуларности пријемног испита и кршење правила резултује моменталном дисквалификацијом кандидата;
  • резултати пријемног испита заједно са ранг-листама објављују се на огласној табли и интернет страници факултета.

 

Број студената за упис у прву годину основних и мастер студија одерђује се на основу приједлога Вијећа Студијског програма географија и усаглашавања с Научно-наставним вијећем Природно-математичког факултета, Сенатом Универзитета и коначно Одлуком Владе Републике Српске.