Studijski program geografija
Studij geografije ima jednu od najdužih tradicija razvoja na Univerzitetu u Banjoj Luci – period od pola vijeka. Počelo je (sada već davne) akademske 1969/70. godine na Pedagoškoj akademiji u Banjoj Luci u okviru dvopredmetnog studija istorije i geografije. Nakon transformacije Pedagoške akademije u Filozofski fakultet 1994/95. godine, osnovan je i samostalni Odsjek za geografiju. Kad je akademske 1996/97. godine formiran Prirodno-matematički fakultet, studij geografije postao je jedan od stubova izučavanja prirodnih i matematičkih nauka.
U proteklom periodu u okviru Studijskog programa geografija postojali su različiti studijski smjerovi čija je osnova geografska nauka: Geografija – etnologija, Geografija i istorija, Geografija – turizam, Turizmologija, Geografija – demografija i Demografija. Osnivanje navedenih smjerova bilo je u skladu s nedostatkom stručnih kadrova i potrebama razvoja institucija i privrede Republike Srpske. Trenutno na prvom ciklusu (osnovne studije) Studijskog programa geografija postoje tri smjera:
Nastavni plan i program koncipiran je u skladu sa zahtjevima savremene geografske nauke i potreba prakse. Nastava se obavlja kroz predavanja, vježbe, stručnu praksu i terenski rad, koji pripremaju studente za upoznavanje prirodne osnove i veza s drugim prirodnim naukama. U sklopu terenske nastave obilaze se određeni tereni i obrađuju nastavne jedinice u skladu sa nastavnim programima predmeta vezane za samu terensku nastavu.
Nakon završetka prvog ciklusa student stiče pravo upisa na drugi ciklus. Trenutno na drugom ciklusu (master studije) Studijskog programa geografija postoje dva smjera:
Proces nastave organizovan je kroz rad četiri katedre:
Kako Studijski program geografija egzistira od samog početka osnivanja Fakulteta, s ponosom možemo istaći da je potpuna pokrivenosti nastave vlastitim nastavnim osobljem, tako da više nemamo gostujućih nastavnika.
Rukovodilac Studijskog programa geografija je prof. dr Aleksandra Petrašević.
Nastavnici i saradnici Studijskog programa geografija, pored izvođenja nastavnog procesa, obavezni su da rade na naučno-istraživačkom planu, što im je omogućilo da objave veliki broj naučnih i stručnih radova u brojnim domaćim i inostranim časopisima, da učestvuju na domaćim i inostranim kongresima, simpozijumima, savjetovanjima, konferencijama i dr. Rezultat toga rada je veliki broj objavljenih naučnih i stručnih radova, kao i naučnih monografija, koje je izdalo naše Geografsko društvo Republike Srpske – GDRS.