+387/51/319142

geografija@pmf.unibl.org

+387/51/319142

geografija@pmf.unibl.org

Studijski program geografija


Studijski program geografija

Terenska nastava

Značaj terenske nastave za studente geografije proističe iz činjenice da geografsko obrazovanje afirmiše vezu između naučne, nastavne i aplikativne geografije. Jedan od razloga zbog kojeg je potrebno organizovati nastavu na terenu jeste i oblik savremene nastave geografije na univerzitetu. Mnogi od ciljeva savremene nastave se mogu u potpunosti ostvariti samo kroz neposredne terenske opservacije i ispitivanja, pri čemu uspješnost terenske nastave u velikoj mjeri zavisi i od metodičko-didaktičke pripreme nastavnika, ali i studenata, kao i procesa planiranja i evaluacije.

 

Terenska nastava ima veliki značaj u geografskom obrazovanju, budući da je upravo geoprostor, sa svojim osnovnim prirodnim i društvenim komponentama, osnovni predmet pročavanja geografije na univerzitetskom nivou. Terenska nastava omogućava učenje i usvajanje prostornih spoznaja u izvornoj stvarnosti, te sticanja geografskih vještina, kao što su orjentacija i snalaženje u prostoru. Razvijanje geografskog, odnosno prostornog mišljenja kao osnovnog cilja geografskog obrazovanja, u suštini je razumijevanje kompleksnosti geoprostornih sistema, zakonitosti razvoja i promjena, razvijanje logike prostornih odnosa, odnosno razvoj horološkog pristupa.

 

Predviđeno je da terenska nastava na Studijskom programu geografije bude realizovana u sve četiri godine studija. U prvoj godini studija terenska nastava podrazumijeva obilazak terena u Banjalučkoj regiji. U drugoj godini studija terenska nastava se realizuje dvodnevno na prostoru Krajiških opština. Studenti u trećoj godini studija na terenskoj nastavi obilaze regiju Istočne Hercegovine, Crnogorsko primorje, prostor sjeverne Crne Gore ili prostor Republike Srbije. Terenska nastava na četvrtoj godini studija je višednevna i realizuje se na prostoru neke od zemalja srednje i južne Evrope.

 

Na terenu studenti se upoznaju sa relevantnim fizičko-geografskim i društveno-geografskim sadržajima, geografsko-istorijskim i savremenim socio-ekonomskim razvojnim procesima, s posebnim naglaskom na razvojne procese, demografska kretanja, kulturna obilježja i turističke znamenitosti pređenog profila.

 

Terenska nastava omogućava studentima ocjenu ukupne prostorne organizacije i dostignutog stepena razvoja pređenog profila i kritički osvrt.