+387/51/319142

geografija@pmf.unibl.org

+387/51/319142

geografija@pmf.unibl.org


Studijski program geografija

Studijski program geografija

Prijemni ispit 

 

Osnovne studije – prvi ciklus studija

 

Uslovi upisa na osnovne studije su: završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit. Kandidati biraju jedan od ponuđenih smjerova (Nastavni smjer, GIS ili Turizmologija). Na osnovu uspjeha u prethodnom školovanju i uspjeha na prijemnom ispitu formira se rang-lista prijavljenih kandidata.

 

Prijemni ispit na Nastavnom smjeru se polaže iz geografije i srpskog jezika, na Smjeru GIS iz geografije i informatike, a na smjeru Turizmologija samo iz geografije.

 

Na prijemnom ispitu kandidati mogu maksimalno osvojiti 50 bodova (Nastavni smjer – 40 iz geografije i 10 iz srpskog jezika; GIS – 30 bodova iz geografije i 20 iz informatike; Turizmologija – 50 bodova iz geografije), a neophodni minimum za polaganje prijemnog ispita je ukupno 15 bodova iz oba predmeta, na Nastavnom smjeru i GIS-u ili minimalno 15 bodova iz geografije na Turizmologiji.

 

Ispit obuhvata programske sadržaje koji su izučavani u srednjoj školi u četvorogodišnjem trajanju (gimnazijski program).

Na studijskom programu se ne organizuje pripremna nastava za prijemni ispit, ali se kandidati mogu spremati koristeći skriptu Pitanja i zadaci za polaganje prijemnog ispita iz geografije koju možete preuzeti OVDJE. Skriptu Pitanja i zadaci za pripremu i polaganje kvalifikacionog ispita iz informatike možete preuzeti OVDJE. Za sve dodatne informacije i konsultacije kandidati se mogu javiti na mejl Studijskog programa geografija@pmf.unibl.org.

 

 

Master studije – drugi ciklus studija

 

Uslov upisa na master studije Opšteg smjera jeste završen prvi ciklus Studija geografije, opšti ili nastavni smjer (sa ukupno ostvarenih 240 ECTS bodova).

 

Drugi ciklus studija mogu upisati i studenti srodnih studijskih programa čiji se nastavni plan i program podudara 70% sa osnovnim studijima geografije. Studenti se upisuju na osnovu uspjeha na prvom ciklusu i rezultata prijemnog ispita, a rang-lista se pravi na osnovu zbira prosječne ocjene na prvom ciklusu studiranja i rezultata prijemnog ispita. Prijemni ispit se polaže iz geografije koji nosi 40 bodova i engleskog jezika 10 bodova.

 

Uslovi upisa na master studije GIS-a je završen prvi ciklus Studija geografije, opšti i nastavni smjer (sa ukupno ostvarenih 240 ECTS bodova). Drugi ciklus studija mogu upisati i studenti srodnih studijskih programa ili studijskih programa u čiji domen ulaze prostorna istraživanja, prostorne analize i razvoj alata za prostorna istraživanja (sa ostvarenih minimalno 240 ECTS bodova).

 

Master studij koncipiran je tako da studenti, sa srodnih studijskih programa, koji nisu završili Studij geografije, kroz polaganje razlike predmeta ili kroz realizaciju osnovnih i izbornih predmeta imaju mogućnost usvojiti osnovna znanja u domenu geoprostornih istraživanja, geosistema i GIS osnova za nesmetan završetak master studija iz GIS-a. Studijski programi sa kojih je moguće izvršiti upis predloženog master studija mogu biti iz oblasti: prostornog planiranja, ekologije, geodezije, šumarstva, poljoprivrede, ekonomije i informatike. Prijemni ispit se polaže iz poznavanja osnova GIS-a koji nosi 40 bodova i engleskog jezika 10 bodova.

 

U slučaju prijave kandidata sa studijskih programa van Studijskog programa geografije Komisija koja se formira za prijem kandidata razmatra sve prijave posebno, te donosi odluku o ispunjenosti uslova za upis, uz predlaganje potrebnih predmeta sa osnovnog studija geografije kao razlike predmeta. Ukoliko potencijalni kandidati sa srodnih studijskih programa nisu imali predmet iz oblasti GIS-a, obavezno moraju odslušati i položiti Osnove GIS-a koji se realizuje na osnovnom studiju geografije na Studijskom programu geografije.

Studenti se upisuju na osnovu uspjeha na prvom ciklusu i položenog prijemnog ispita, na osnovu čega se formira jedinstvena rang lista kandidata za upis na drugi ciklus.

 

 

Informacije o polaganju prijemnog ispita:

 

  • kandidati na prijemni ispit treba da ponesu identifikacioni dokument i da ga pokažu na zahtjev dežurnog;
  • kandidati moraju da se potpišu na sve papire koje predaju;
  • kandidati rješavaju zadatke na papirima koje dobijaju na početku prijemnog ispita;
  • u slučaju da kandidat ustanovi da je zaokružio pogrešan odgovor i želi da promijeni izbor odgovora, dužan je da o tome obavijesti dežurnog nastavnika ili saradnika;
  • bez obzira na to da li je kandidat zadovoljan svojim radom ili ne, predaja rada je obavezna;
  • na prijemnom ispitu nije dozvoljena upotreba bilo kakvih pomoćnih sredstava;
  • nije dozvoljen izlazak iz prostorije gdje se održava prijemni ispit prije završetka ispita bez odobrenja dežurnog;
  • svako narušavanje regularnosti prijemnog ispita i kršenje pravila rezultuje momentalnom diskvalifikacijom kandidata;
  • rezultati prijemnog ispita zajedno sa rang-listama objavljuju se na oglasnoj tabli i internet stranici fakulteta.

 

Broj studenata za upis u prvu godinu osnovnih i master studija oderđuje se na osnovu prijedloga Vijeća Studijskog programa geografija i usaglašavanja s Naučno-nastavnim vijećem Prirodno-matematičkog fakulteta, Senatom Univerziteta i konačno Odlukom Vlade Republike Srpske.